وبلاگ

تجهیزات استخر و کاربرد آن‌ها چیست؟

تجهیزات استخر و کاربرد آن‌ها

تجهیزات استخر

معمولا احداث استخر و جکوزی به صورت عمومی و یا به صورت خصوصی و در منازل، مستلزم وجود امکانات و تجهیزاتی است که به عنوان تجهیزات استخر شناخته می شوند.

این گروه از تجهیزات، می تواند شامل موارد گوناگون و متنوعی باشد که در صورت عدم توجه به آن، پروژه احداث استخر با مشکل مواجه خواهد شد. برخی از این امکانات شامل، سیستم نظافتی استخر، گرمایش، گردش آب و تامین فشار، سیستم های تصفیه آب و به طور کلی تمام لوازمات سالن استخر و تجهیزات جانبی می باشند. اما بهتر است پیش از هر اقدام و هر نوع برنامه ریزی برای خرید تجهیزات استخر، مشاوره های لازم را از شرکت های معتبر و فعال در این زمینه دریافت نمائید. شرکت نقراب از جمله شرکت هایی است که می تواند اطلاعات لازم در مورد تجهیز و احداث استخر را در اختیار متقاضیان قرار دهد. در این مطلب با ارائه اطلاعاتی در زمینه تجهیزات استخر، شما را با این لوازم و امکانات آشنا می نماییم.

کاربرد تجهیزات استخر

به طور کلی، تجهیزات استخر به جهت فراهم نمودن شرایط و بهبود امکانات لازم برای شناگران، مورد استفاده قرار می گیرد. این امکانات و شرایط با توجه به ابعاد و هدف سازنده از احداث استخر مشخص می شود. اما به طور معمول اغلب لوازمی که برای تجهیز یک استخر خانگی یا عمومی استفاده می شوند، مشترک و یکسان هستند و تنها تمایز آنها در نوع و مدل این وسایل خواهد بود. از نظر ساختاری، تجهیزات استخر به دو بخش لوازم اصلی و لوازم جانبی استخر قابل تفکیک هستند. لوازم اصلی، مجموعه تجهیزاتی هستند که وجود آنها برای احداث هر نوع استخری ضروری است، اما لوازم جانبی به ابزار و وسایلی گفته می شود که هر فردی متناسب با خواست خود و یا کارایی، از آنها بهره می‌ برد. معمولا لوازم تزئینی و لوکسی که بیشتر جنبه زیبایی و دکوراتیو دارند، به عنوان لوازم جانبی محسوب می شوند.

پمپ

در تجهیزات استخر، پمپ یکی از مهم ترین بخش ها به شمار می رود. وظیفه پمپ، تصفیه آب استخر است که طی فرآیندی آب را از درون استخر کشیده و با هدایت آن به سمت فیلتر، آن را تمیز کرده و مجدد به داخل استخر پمپاژ می کند.

فیلتر شنی

از کاربردی ترین تجهیزات استخر، می توان فیلترهای شنی استخر را نام برد. این دستگاه متداول ترین راه برای زلال و شفاف کردن آب استخر است.

فیلتر کارتریج

یکی دیگر از تجهیزات ضروری برای استخر، فیلتر کارتریج بوده که برای از بین بردن کلیه ذرات معلق در آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر متناسب با میزان آب ورودی از فیلترهای استوانه ای شکل با ابعاد و تعداد گوناگون تشکیل می شود.

مبدل حرارتی

این نوع از تجهیزات استخر به منظور گرمایش آب استخر به کار برده می شود. این دستگاه دارای دو نوع مدار گردش بوده که در هر یک از این مدارها، آب گرم بویلر و آب استخر در حال گردش هستند.

سختی گیر آب استخر

در برخی از مواقع، سختی آب به اندازه ای است که امکان استفاده برای مصارف عمومی را نخواهد داشت. از این رو با استفاده از دستگاه سختی گیر، اقدام به رفع این مشکل می نمایند. در تجهیزات استخر، سختی گیر آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که می تواند موجب افزایش دوام و ماندگاری لوازم و بهبود بازدهی سایر تجهیزات استخر گردد.

پمپ تزریق کلر

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم برای جلوگیری از ورود آلودگی به آب از پمپ و فیلترهایی برای استخر استفاده می شود. اما کاربرد این تجهیزات به تنهایی کافی نبوده و برای تداوم این امر لازم است از موادی جهت ضد عفونی کردن آب استخر استفاده شود.

یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی جهت ضد عفونی کردن آب، کلر است و دستگاهی که این ماده را به آب استخر تزریق می کند، پمپ تزریق کلر نام دارد. شاید بتوان عنوان اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات استخر را به پمپ تزریق کلر داد. به دلیل اهمیت بهداشت و جلوگیری از رشد آلودگی های موجود در آب همچون میکروارگانیسم ها، جلبک های کف استخر، حشرات موجود در آب و کلا هر نوع عامل بیماری زا، ضروری است که از دستگاه پمپ تزریق کلر یا دوزینگ پمپ استفاده شود. از آنجایی که نظارت بر مقدار کلر وارد شده در آب بسیار با اهمیت است لذا از انواع مختلف پمپ تزریق کلر، متناسب با ابعاد استخر و حجم آب استفاده می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  مناسب ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه شما

ویژگی دستگاه پمپ تزریق کلر

پمپ تزریق کلر متناسب با کارایی و مدل خود، به ایجاد تعادل در PH آب استخر کمک می کند و در نهایت مانع از ایجاد محیطی جهت رشد انواع باکتری و ویروس می گردد. برای انجام فرآیند کلرزنی، محلول یا قرص کلر را در داخل پمپ تزریق کلر قرار داده و به راحتی کلر را به آب استخر تزریق می کنیم. دستگاه کلرزن آب استخر در دو مدل دستی و اتوماتیک تولید شده اند، نمونه اتوماتیک دستگاه پمپ تزریق کلر، دارای قابلیت تنظیم مقدار کلر و سرعت اضافه کردن آن به آب استخر بوده و به این صورت نگران زیاد بودن کلر آب و عوارض آن برای پوست و سلامتی نخواهید بود.

دستگاه ازن زن

علر رغم اینکه ماده شیمیایی کلر یکی از بهترین مواد جهت رفع آلودگی های آب و یک ضدعونی کننده برای آب استخر به شمار می رود، اما عده ای به دلایل مختلف مانند بوی کلر، حساسیت، ایجاد سوزش و قرمزی چشم و یا بروز برخی مشکلات در پوست، قادر به استفاده از کلر و پمپ تزریق کلر نیستند. به این افراد پیشنهاد می کنیم دستگاه ازن زن از شرکت نقراب را خریداری کنند. دستگاه ازن زن کاملا مناسب افرادی است که به هر دلیلی امکان استفاده از کلر و تجهیزات مربوط به آن را ندارند.

 

تجهیزات استخر

خرید تجهیزات استخر

نکات کلیدی در انتخاب تجهیزات استخر

به طور کلی از فروشنده بخواهید که اختلاف قیمت ها در گرو چه چیزی است! به عنوان مثال مابین یک پمپ ۱ اسب استخری و یک پمپ یک اسب معمولی تفاوت قیمت شایانی وجود دارد اما بهتر نیست به مشخصات آنها نگاه کنید و از ما بپرسید چرا انتخاب ما باید پمپ استخری باشد؟!
مورد بعدی که باید برای شما مهم باشد مخصوصا برای کسانی که دارای موتورخانه های در محیط استخر هستند و یا موتورخانه های در محیط صداگیر ساختمان دارند میزان صدای پمپ ها می باشد.

بی صدا بودن پمت استخر شنا

اکثر فروشندگان از واژه بی صدا یا سایلنت در کنار تمام پمپ های استخری استفاده می کنند، استفاده از این واژه بسیار آسان است اما مشورت با مجریان استخر با تجربه در اینجا بیشتر به کمک شما می آید،شاید پیش خودتان بگویید که مگر چقدر قرار است صدا تولید شود و جواب ما به شما این است که سیستم و تجهیزات استخر شما در شبانه روز نیاز دارد چندین بار استارت بخورد حالا تصور کنید که یکی از زمان های شروع به کارها در ساعت ۲ یا ۳ با مداد باشد.

انتخاب سایز دقیق پمپ و فیلتر استخر

اگر شما پمپ خود را نسبت به فیلتر بزرگتر بگیرید باعث اختلالاتی در نظم سیلیس های درون فیلترتصفیه استخر می شود و یا اینکه فیلترهای استخر در بعضی از سایزها از مقاومت کمتری برخوردارند که این موضوع به یک یا دو برند محدود نمی شود.
اینکه فیلتر شما در سایز بزرگ بهتر است شیر از بغل باشد یا شیر از بالا و یا اینکه نحوه پرکردن سیلیس در آن چگونه با توجه به اینکه باید از سیلیس درشت و ریز به نسبت استفاده شود،همه و همه نیازمند تجربه می باشد.

انتخاب سیلیس برای فیلتر تصفیه استخر

بهتر است با دقت مضاعفی انجام شود،سیلیس فیلترشنی نباید کلوخه و شود و ته فیلترشنی سفت شود زیرا باعث از بیت رفتن فیلترتصفیه استخر شما می شود لازم به ذکر است که شما به عنوان یک خریدار شاید این موضوع را ۱ تا ۲ سال دیگر متوجه شوید پس باید در هنگام خرید تجهیزات استخر دقت شایانی کنید.

پمپ جت جکوزی یا پمپ ماساژ جکوزی

حال به سراغ پمپ جت جکوزی یا پمپ ماساژ جکوزی می رویم پمپی که اگر به درستی انتخاب نشود لذت ماساژ جکوزی را به طورکامل از بین می برد و اگر از ادواتی مانند لرزه گیز و … همراه با آن استفاده نشود می تواند به خط لوله شما آسیب بسیاز زیادی برساند و صدا را همراه با لرزش تولید کند.
اما یک نکته حائز اهمیت است آن هم اینکه باید پمپ ها چند فاز باشد را به طراح استخر خود بسپارید.
حال اینکه شما از میان تجهیزات گندزدایی آب استخر کدام را انتخاب کنید کمی با پیچیدگی مواجه می شوید بهتر است برای این بخش بودجه بیشتری صرف کنید زیرا باعث می شود در آینده پشیمان نشوید.کلرزن نمکی،سیستم ازن یا یووی ازن،کلرزن خطی و… همه و همه برای گندزدایی آب استفاده می شوند و باید با توجه به نیاز شما انتخاب شوند.
اما سایر ادوات و تجهیزات استخر مانند آبنما،چراغ و گریل ها و … علاوه بر سلیقه باید نظر طراح یا مشاور شما ۰۲۱۷۳۶۱۲ در آن همراه باشد زیرا خرابی هر کدام از این وسایل باعث صرف هزینه زیادی برای شما در آینده می شود.