وبلاگ

مناسب ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه شما

سیستم گرمایشی و سرمایشی

برای خانه از چه سیستم گرمایشی و سرمایشی استفاده کنیم؟ برای انتخاب بهترین دستگاه سرمایشی و گرمایشی به چه نکاتی توجه کنیم؟ کدام سیستم مناسب و مقرون به صرفه است؟

سیستم‌ها و وسایل گرمایش و سرمایش بسیاری برای ساختمان در بازار وجود دارد. این سیستم‌ها گرمای مورد نیاز در فصل زمستان و سرمای لازم برای تابستان را فراهم می‌کنند و حضور آن‌ها در ساختمان الزامی است.

امروزه با توجه به اهمیت موضوع گرم شدن کره زمین، حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از انرژی، علاوه بر قدرت و قیمت وسایل گرم‌کننده و خنک‌کننده، باید متناسب با نیاز هر ساختمان، مناسب‌ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره را انتخاب کرد.

دسته‌بندی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

-به طور کلی این سیستم‌ها از نظر کاربرد به دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم می‌شوند:

– غیر صنعتی: این سیستم‌های تهویه در مکان‌های مسکونی، اداری، فروشگاهی و مکان‌های عمومی مانند رستوران، تئاتر، بیمارستان، مدرسه، مسجد و غیره کاربرد دارند.

– صنعتی: این سیستم‌های تهویه با هدف کنترل شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و تولیدی، ایجاد محیطی برای آسایش افراد و افزایش سطح تمرکز آن‌ها در کار و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل ساختمان و جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها به بیرون است. این سیستم‌ها در صنایعی چون کارخانجات نساجی، کاغذسازی، تولید شیرینی، واحدهای صنعتی چاپ و عکاسی کاربرد دارند.

2- سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بر اساس فصل‌های سال:

-سیستم‌های زمستانی: مانند بویلر موتورخانه و پکیج به عنوان ایجادکننده آب گرم، دستگاه‌های یونیت هیتر، رادیاتور، سیستم‌های سرمایش از کف، فن‌کویل، هواساز و… که به عنوان تبادل کننده حرارتی بین آب گرم و هوای درون ساختمان کاربرد دارند.

-سیستم‌های تابستانی: مانند انواع چیلر و مینی چیلر که جهت ایجاد آب سرد و ارسال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فن‌کویل و هواساز از طریق لوله‌کشی، به کار می‌روند.

-سیستم‌های چهارفصل: این سیستم‌ها به صورت ترکیبی از تابستان و زمستان هستند. از انواع آن‌ها می‌توان سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP، سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF را نام برد.

3- سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی از لحاظ آرایش تجهیزات:

-سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی: منظور از مرکزی این است که تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی بیرون از فضای تهویه شونده مانند موتورخانه یا روی بام، نصب می‌شوند. از انواع این سیستم‌ها می‌توان به دیگ آب گرم، دیگ بخار، کوره هوای گرم، انواع چیلر و مینی‌چیلر اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه میتوانیم از استخر ویلا نگهداری کنیم؟

-سیستم‌های تک‌واحدی یا بسته‌ای: در این سیستم‌ها ویژگی‌ها و مزایای مرکزی و تک‌واحدی با هم ادغام می‌شوند. مانند سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP و سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مدرن

رادیاتور شیشه‌ای

در معماری سنتی اکثر رادیاتورها در زیر پنجره نصب می‌شدند که این خود باعث هدر رفت انرژی گرمایی می‌شد، اما معماری مدرن امروزی سعی در بهینه‌سازی انرژی با استفاده از رادیاتورهای زیبا در سایزهای ایده‌آل دارد.

سیستم حرارت مرکزی یکی از سیستم‌های گرمایشی است که گرما را از موتورخانه یا پکیج به رادیاتور فرستاده و فضا را گرم می‌کند. رادیاتورها به عنوان توزیع‌کننده حرارت در انواع مختلف در بازار وجود دارند. رادیاتور شیشه‌ای از جمله رادیاتورهایی است که نه تنها نقش مهمی در تامین گرمایش ساختمان ایفا می‌کند، بلکه به عنوان نوعی رادیاتور دکوراتیو نیز استفاده می‌شود. بر روی شیشه این رادیاتورها می توان به صورت سفارشی تصویر دلخواه را حک کرد و از زیبایی آن لذت برد.

  • سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، انواع شومینه و رادیاتورهای معمولی را باید در جاهای معینی از خانه نصب و جاسازی کرد، اما رادیاتورهای شیشه ای این امکان را فراهم می‌کنند که این سیستم را در هر جایی که مناسب با نمای داخلی است بتوان تعبیه کرد.
  • تفاوت اصلی رادیاتورهای شیشه ای با رادیاتورهای معمولی در استفاده از سیستم‌های لوله‌کشی است. به دلیل عدم استفاده از سیستم لوله‌کشی در نصب رادیاتورهای شیشه‌ای، هیچ اتلاف انرژی از طریق لوله‌ها صورت نمی‌گیرد. طرز کار این رادیاتورها به گونه‌ای است که به محض روشن کردن آن‌ها تمام گرمای تولید شده به خانه منتقل شده و انرژی اضافی هدر نمی‌رود. در واقع رادیاتورهای شیشه‌ای بازده‌ای صددرصد دارند.
  • در ساخت رادیاتورهای شیشه ای هیچ نوع تجهیزات جانبی که نیاز به مراقبت و تعمیر داشته باشد، به کار نمی‌رود. برخلاف سایر سیستم‌های گرمایشی که پس از چند ماه نیازمند سرویس کردن می‌باشند، رادیاتورهای شیشه‌ای به مراقبت و نگهداری نیاز ندارند و هزینه‌ای صرف نگهداری از آن‌ها نمی‌شود.
  • هیچ محدودیت مکانی برای نصب رادیاتورهای شیشه‌ای وجود ندارد و ریموت کنترلی که همراه این رادیاتورهاست آسایش و راحتی را برای ساکنین منازل فراهم می‌کند. بعضی از این سیستم‌های گرمایشی ریموت کنترل دارند و برخی دیگر با دو شاخ به پریز برق وصل می‌شوند. رادیاتورهایی که قابلیت کنترل دما را دارند توسط یک ریموت کنترل می‌توان دمای آن‌ها را تنظیم کرد، اما نمونه‌های غیر قابل کنترل مانند رادیاتورهای معمولی عمل کرده و فقط یک دکمه روشن و خاموش کردن دارند. دمای این رادیاتورها در کارخانه روی یک درجه مشخص تنظیم شده است.
  • قیمت رادیاتور شیشه‌ای به نسبت نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش از کف پایین‌تر است. این رادیاتورها بسیار کارآمد هستند و به میزان قابل توجه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، به همین دلیل خرید رادیاتور دکوراتیو در طولانی مدت از نظر اقتصادی مقرون به‌صرفه خواهد بود.